Historie ožívá ve virtuálnim prostředí.

 

Historie ožívá ve virtuálním prostredí

Jistě velká část z vás někdy snila o tom, jak by bylo úžasné setkat se s některou z významných osobností českých nebo světových dějin. Pánové jistě někdy chtěli spatřit líbeznou Madame de Pompadúr a dámy toužily po Napoleónovi nebo Ludvíku XIV. Bohužel bez stroje času nám není přáno.

Ale historie nadchla mnoho lidí a tak se ti odvážnější oblékají jako jejich vzory a navštěvují nejrůznější setkání fanoušků historie. Ne každý však má plné kapsy tolarů, aby se mohl účastnit takových setkání například za velkou louží nebo u našich západních sousedů. Nemluvě o vysokých nákladech na dobové ošacení a výstroj. Komu tedy zlaté mince v kapse nechřestí, toho bude zajímat náš projekt. Ale i ostatní si přijdou na své.

 

Žijeme v době moderních technologií a tak se nemožné stává možným. Vše se zjednodušuje, zrychluje a zefektivňuje. V tomto článku vám představím prostředek, jak se zúčastnit jednoho československého projektu, jehož cílem je přiblížit historii obyčejným smrtelníkům. Náš projekt jde však ještě dál. Budujeme komunitu lidí, kteří se mohou díky virtuálnímu světu během chvíle ocitnout v 18. století a komunikovat s dalšími nadšenci do historie. Můžete tak z pohodlí svého domova komunikovat s celou řadou lidí, navštívit zajímavé stavby a účastnit se dobových akcí.

 

Vítejte v Second Life

Second Life můžeme přeložit jako „Druhý život“. Jde o trojrozměrný virtuální svět, který vytvořila americká společnost Linden Lab. Second Life (zkratka SL) si už vyzkoušely milióny lidí po celém světě. Linden Lab se může pochlubit 17 milióny registrovaných uživatelů, kteří v tomto světě utratí více než 30 000 000 Kč denně. Můžete se zde bavit, vzdělávat se, komunikovat, navazovat kontakty nebo jen relaxovat. Pokud se chcete připojit nejen do tohoto světa, ale také k naší komunitě, musíte se nejprve registrovat. Návod na registraci naleznete například zde: http://www.secondlife.cz/navod-prvni-registrace-do-sl-prvni-prihlaseni Na této stránce najdete mnoho informací pro nováčky. Během registrace si musí každý uživatel vytvořit své virtuální jméno a vybrat jedno z daných příjmení. Podle jména můžete v Second Life hledat osoby. Po registraci stačí stáhnout klienta SL o velikosti 30 MB, nainstalovat a spustit. V Second Life chvíli trvá, než se zorientujete. Jelikož je celý SL v angličtině, musíte znát aspoň její základy. Samotný svět je rozdělen na jednotlivé mapy, některé jsou spojeny do větších celků (mainland), jiné jsou samostatné (island). V tomto virtuálním světě má každý svou postavičku (avatara) a pomocí ní navštěvuje různá místa. Uživatel se může pohybovat s využitím vlastních podrážek, letět nebo se „teleportovat“. Teleport se využívá nejčastěji při přesunu vašeho avatara z jednoho místa na druhé.

 

Kdo jsme a kam kráčíme

Jsme skupina historických nadšenců, kteří v Second Life budují kousek naší historie. Autorem celého projektu je muž s virtuálním jménem ThomasK Andel. Rozhodli jsme se vytvořit české Knížectví Nostitz, které je sice fiktivní, ale staví na skutečných historických událostech. Zaměřili jsme se na 18. století, ve kterém proběhla celá řada změn. Pronajali jsme si prostory na jednom z ostrovů, které se v Second Life nacházejí. V našem virtuálním knížectví mají všichni obyvatelé vlastní historický oděv dle společenského postavení. Máme zde měšťanstvo, armádu, obchodníky a další skupiny. Abychom obyvatele našeho knížectví pobavili, rozhodli jsme se vytvořit fiktivní příběh, kterého se mohou všichni nejen účastnit, ale také spolupodílet na jeho tvorbě. Návštěvník si tak může vybrat, zda bude nezávislý pozorovatel a knížectví si jen prohlédne nebo se bude přímo účastnit děje. Pokud nás budete chtít navštívit v Second Life, můžete použít tento odkaz, který zadáte do svého prohlížeče: http://slurl.com/secondlife/Mortifera/137/80/35 Na svém počítači musíte mít nainstalovaný klient SL. Pokud tedy sníte o tom, že se stanete šlechticem, měšťanem či inkvizitorem, u nás máte možnost naplnit své představy. Do svých řad hledáme další nadšence, kteří by napomohli rozvoji našeho projektu. Pokud nás budete chtít kontaktovat v reálném světě, pak můžete psát na mail: krmela@openchange.cz či Jabber netmole@njs.netlab.cz. ci skype openchange. Věříme, že se připojíte.

Autor: thomask andel

 

 

 

Kategorie