Pletení na formě

Pletení na formě patří mezi poměrně vyspělé předtkalcovské techniky, tento princip byl a je používán na celém světě při výrobě košů, rohoží, koberců a podobně, proto se někdy též nazývá vázání. Také je známé pod názvem zapjastková technika.

Jako textilní techniku ji využívali západní Slované, v Evropě prokazatelně existovala v Polsku, u nás na východní Moravě, dle archeologických vykopávek z 8.-10. století v Mikulčicích a na Slovensku.
Pletli se návleky na zápěstí (na Slovensku nazývané zapiastky - odtud zapjastková technika), rukavice, čepice, měkká a teplá obuv (po upletení se místo podrážky podšilo několika vrstvami sukna).

Základem této techniky je dřevěná forma, připomínající tvarem i velikostí budoucí výrobek. Zužující se válec na návleky "klátik", destička ve tvaru ruky na rukavice - "modla", polokoule na čepici. Na horním i spodním obvodu formy jsou vyřezány drážky, anebo zatlučeny řady dřevěných kolíčků. Obě řady musí mít stejný počet. Mezi tyto řady napínáme osnovu a to vždy od spodu k vrcholu.
Vlastní pletení začínáme vždy od shora. Útky používáme dva, postupně jimi obtáčíme jednotlivé nitě osnovy a střídavě je ještě obtáčíme navzájem. Konce útků necháváme volně viset v délce 5 - 7 cm. Jelikož je vrchní práce rubová, po obrácení hotového výrobku je líc čistý a na rubu tvoří konce útků teplý vnitřek. Útek při práci dost utahujeme (k tomu používáme krom prstů i vidlicové dřívko se dvěma zuby) takže dokonale zakrývá osnovu. Při práci končíme asi 3 cm od spodního konce osnovy. Osnovní nitě přistřihneme a protáhneme zpět do pleteniny aby se nepárala. Horní očka osnovy spojíme k sobě. Materiálem na tuto techniku byla ovčí vlna, někdy se na osnovu používala konopná či lněná příze.

Zapjastková technika vytváří vazbu podobnou plátnové, jelikož ale používáme útky dva (popřípadě tři) můžeme zajímavě vzorovat. Vzory vznikají z barvy útků a principu techniky. Vytvořené vzory jsou geometrické. Variant je poměrně hodně - pruhy ve svislých nebo podélných řadách, kostky, pravidelné střídání barev v obou směrech, střídání směru barev v každé řadě nad sebou vzniká motiv "V" atd. Pletení na formě lze také převést na plošný rám.

 

Literatura:
  • A.Vondrušková - L. Kaprasová: Šikovné ruce 1989
  • E.Wolfová - Z. Arsenjevová: Tkaní 2005
  • A.Březinová: Textilné techniky 1987
  • A.Vondrušková: Textilní techniky 1998 NÚLK Strážnice

 

Autor článku: Romana (Hvězdička)

 


Forma na čepici

Forma na nátepník

Forma na rukavice ( vpravo forma na palec, který se k rukavici zatkává)
 

Dva útky

Tři útky

Kategorie